MTC METALURJI
Turkish Turkish

Q-SUN XE-2 Xenon Test Kabini

Döner Raflı Xenon Test Cihazlarında Yeni Standart
Q-SUN Xe-2 döner raflı xenon arc kabini, atılım yaratan bir fiyatta tam donanımlı bir yaşlandırma ve ışık haslığı kabinidir. Q-SUN Xe-2 test cihazının xenon arc lambası güneş ışığının tam spektrumuna en iyi uyumu sağlar. Neredeyse tüm global xenon test standartlarına uyacak çeşitli optik filtreler sağlanmaktadır. Eş zamanlı, hassas bağıl nem kontrolü, kabin hava ve siyah panel/siyah standart sıcaklığı standarttır. Yağmurdan kaynaklanan erozyon etkisini simüle etmek için sisteme opsiyonel bir su speyi ialave edilebilir.

Kullanımı Kolay
Q-SUN Xe-2 xenon test kabininin kurulumu, kullanımı ve bakımı son derece kolaydır.  Özel tasarlanmış numune tutucuları ile numune yerleşimi ve değerlendirmeler daha basit hale getirilmiştir. Xe-2 test cihazı tamamen otomatik çalışır ve haftanın 7 günü, günde 24 saat boyunca aralıksız çalışabilmektedir. Diğer özellikleri ise:

  • Kullanıcı tarafından seçilebilen 5 farklı dilde hazırlanmış basit menüsü: İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Almanca
  • Sağlanan yazılım ile veri aktarımı için dâhili Ethernet bağlantısı 
  • Kapsamlı otomatik denetim uyarıları ve servis hatırlatmaları 
  • Tescilli AUTO-CAL sistemi ile kullanıcı tarafından gerçekleştirilen hızlı ve kolay kalibrasyon

Hızlı Sonuçlar
Dış ortamda kalan bir ürün maksimum ışık yoğunluğundaki güneş ışığına her gün sadece birkaç saat boyunca maruz kalmaktadır. Q-SUN Xe-2 test cihazı ile test numuneleri bu güneş ışığına eşdeğer olan yazın öğlen anındaki güneş ışığı’na her gün 24 saat boyunca maruz bırakılır. Sonuç olarak numune bozulumu bir hayli hızlandırılmış olur.

Tam Spektrum Xenon Lambaları
Doğal güneş ışığının tam spektrumunun oluşturulmasında Xenon arc lambalar en iyi sonucu vermektedir. Q-Lab'ın lambalarını çok daha ekonomik, çok daha verimli ve de çok daha düşük bakım masraflı yapan özelliği hava soğutmalı (su soğutmalı değil) olmasıdır.  Lambaların kullanım ömrü 1500 saattir ve Q-SUN Xe-2 cihaz başına 1800W’lık tek bir lamba kullanır.

Optik Filtreler
Q-SUN Xe-2 modelinin optik filtre fanusu, birçok global yaşlandırma ve ışık haslığı test standartlarında belirtilen spektrayı oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Bu standartlar dış ortam uygulamaları için çeşitli endüstrilere uygulandığı gibi güneş ışığının pencereden geçerek geldiği iç mekan uygulamaları için de kullanılır. Fanus, dışta bulunan bir borosilikat ya da kuartz cam silindir ile içinde iki katlı yedigen formda düzenlenmiş, ikişerli set halinde 7 adet dayanıklı iç filtreden oluşmaktadır.

Sıcaklık İzleme ve Kontrol
Sıcaklık kontrolü önemlidir zira bozulma hızını etkiler. Isıya maruz kalan numuneler, siyah panel ve kabin hava sıcaklığı sensörleri kullanılarak Q-SUN Xe-2 test cihazında hassas şekilde kontrol edilir. Sensörün yalıtımlı ya da yalıtımsız olması, ışık seviyesi, filtre tipi, lamba yaşı ve ortam oda sıcaklığına bağlı olarak siyah panel sıcaklığı 35ºC ve ve 105ºC arasında herhangi bir değere ayarlanabilir. 

Geniş Numune Kapasitesi
Q-SUN Xe-2 test cihazının geniş bir numune kapasitesi vardır, her biri 46mmx122mm ebadında 31 numuneyi destekler. Test cihazının dikey olarak yerleştirilen numune tutucularını kurmak ve demonte etmek son derece kolaydır.

SOLAR EYE Işık Kontrolü
SOLAR EYE ışık kontrol sistemi lamba çıkışını sürekli olarak izler ve kontrol eder. Bu sistem hassas ışık şiddetini garanti ederken test sonuçlarının tekrarlanabilirliğini ve tekrar üretilebilirliğini yükseltir. Işık kontrolü 340nm, 420nm veya 300-400nm TUV (Tüm UV) için kullanılabilir.  

Nem Kontrolü
Bağıl Nem (RH) kontrolü Q-SUN Xe-2 test cihazında standarttır.  Bu uygulama sayesinde kullanıcı bağıl nemi, siyah panel sıcaklığını ve kabin hava sıcaklığını eş olarak kontrol edebilir ve görüntüleyebilir. Unutmayınız ki Xe-2 test cihazındaki RH (Bağıl Nem) sisteminin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için arıtılmış su gerekmektedir. 

Opsiyonel Su Püskürtme
Dış ortam nemliliği, opsiyonel saf su spreyi ile Xe-2 test cihazında simüle edilebilmektedir. Karanlık ya da ışık döngüsünde çalışacak şekilde programlanabilen bir adet sprey fiskiyesi kabinin üst kısmında yeralmaktadır. Unutmayınız ki Xe-2 test cihazındaki su spreyi ile bağıl nem (RH) özelliklerinin düzgün çalışabilmesi için arıtılmış su gerekmektedir. 

Kontrol Ünitesi ve Opsiyonel Yazılım
Hem işlevsellik hem de kolay kullanım için tasarlanan Q-SUN Xe-2 menüsü, kullanıcı tarafından seçilebilen beş farklı dilde (İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca veya Almanca) kullanılabilmektedir. Otomatik hata denetimi yapabilme özelliğine sahip kontrol ünitesi, tüm sistemin durum ve performansını sürekli takip eder, basit uyarı mesajlarını ve rutin servis hatırlatmalarını görüntüler ve gerekli olan durumlarda güvenli kapatma işlemini de gerçekleştirebilir.

Test şartlarının belgelenmiş ispatını isteyen kalite sistemleri için, her Q-SUN Xe-2 test cihazı bir Ethernet bağlantısına sahiptir. Opsiyonel sunulan “Virtual Strip Chart” PC yazılımı kullanıcının test koşullarını otomatik olarak kaydetmesine ve elde edilen veriyi Q-SUN test cihazından Windows tabanlı bilgisayara doğrudan aktarabilmesine olanak tanır. Ayrıca bu veri, uzman sorun giderme ve teşhis çalışması için doğrudan Q-Lab’ın teknik destek birimine e-posta olarak yollanabilmektedir. 

E-Bülten Aboneliği :
Tasarım ve Kodlama Google Seo